Brokoli Filizi : Sulforaphane

Sulforaphane brokoli filizlerinde en yüksek konsantrasyonlara sahip bir fitokimyasaldır. Sulforaphane, sinir sistemini birçok hastalığa ve toksine karşı koruma ve çok sayıda yaygın hastalıkların semptomatik yükünü azaltma kabiliyetine büyük umut vaat eden güçlü bir antioksidan ve anti-enflamatuar fitokimyasaldır.

Brokoli filizlerinde sulforaphane miktarının brokoli çiçek tablasındakine oranla 20-50 kat daha fazla olduğu bulunmuştur. Yapılan çalışmalar yaklaşık olarak 2-2,5 Kg civarında brokolideki besin öğelerinin 50 Gr brokoli filizi ile eş değer olduğunu gösteriyor.

Çoklu kanser türleri de dahil olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu etkiye sahiptir. Yapılan çalışmalar, sulforaphane maddesinin göğüs kanseri olasılığını %60 oranında azalttığını ortaya koymuştur.

Oksidatif strese karşı koruyucudur.

Otizm ve osteoporozda yardımcı olabileceği gösteren çalışmalar mevcuttur.

Brokoli filizlerinin potansiyel olarak etkinliği, tip 2 diyabet ve komplikasyonlarının tedavisi için eşsiz bir destekleyicidir.

Sulforaphane diyabete bağlı gelişen nöropati, böbrek yetmezliği ve ateroskleroza karşı koruyucu görev üstlenmektedir.

Çok güçlü antioksidan ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

Antioksidan ve antiinflamatuvar özelliği ile kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlayarak oksidatif stres ve kan basıncını azaltmakta, lipid profilini iyileştirmektedir.

Sulforaphane ayrıca nöronlardaki mitokondriyal işlevi de korur. Mitokondriyal koruma, epileptik nöbetler, kemoterapinin neden olduğu hasara bağlı hasarı azaltmada rol oynar. Epilepsi nöbet sıklığını azaltır, bilişsel işlevi geliştirir. Sadece düşük doz Sulforaphane tek başına anti-nöbet etkilerini güçlendirir, böylece nöbet eşiğini arttırır.

Detoks etkisi yapmaktadır.

Bağışıklığı güçlendirir. Vücuttaki patojenlere karşı mücadelede yardımcıdır.

Midedeki bir patojen olan Helicobakter Pylori bakterisinin beslenme tedavisinde yer alır. Helicobacter pylori’ye karşı bakteri öldürücü özelliklere sahiptir. Özellikle dirençli H.Pylori bakterisi varlığında brokoli filizi tüketiminin tedavi sürecini kolaylaştırdığı, filizlerdeki sülfüronanın H.Pylorinin temizlenmesine yardımcı olduğu görülmektedir.

Brokoli: A, B, C, E ve K vitaminleri, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko gibi mineraller, protein ve amino asitler ile antioksidanlar bakımından zengindir. Anti-kanser özellikleri bakımından (sulforaphane içeriği nedeniyle) son yıllarda en çok aranan tohum filizleri arasına girmiştir. Brokoli filizlerinde doğal olarak yüksek konsantrasyonlarda bulunan Sulforaphane, gıdaların sağlığımız için ne kadar önemli olduğunun güçlü bir örneğidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir