Kalp sağlığı için en iyi yiyecekler nelerdir?

Kalbinizi sağlıklı ve hastalıksız tutmak için yapabileceğiniz birçok şey var. Yıllık kontroller düzenleyebilir, günlük egzersiz yapabilir, sigarayı bırakabilir veya yaşamınızdaki stres seviyesini azaltmak için adımlar atabilirsiniz. Bunların hepsi kalp sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Ancak, kalbinize fayda sağlayacak en basit yaşam tarzı değişikliklerinden biri ne yediğinizi izlemektir.

Sağlam ve sağlıklı bir kalbe sahip olmanızı sağlamak için en iyi yiyeceklerden bazılarını inceleyeceğiz.

  1. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz, doğal bir folat kaynağıdır ve kalp sağlığı üzerinde ciddi etkileri bulunmaktadır.

  1. Kurubaklagiller

Kurubaklagiller “kötü kolesterol” seviyelerini önemli ölçüde azaltabilir. Aynı zamanda hepsi kalp ve genel sağlık üzerinde yararlı etkileri olan lif, protein ve antioksidan polifenollerle doludur.

  1. Meyveler

Meyveler aynı zamanda kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olan antioksidan polifenollerle doludur. Meyveler mükemmel bir lif, folat, demir, kalsiyum, A vitamini ve C vitamini kaynağıdır.

  1. Brokoli

Bazı çalışmalar düzenli olarak buharda pişirilmiş brokolinin yenmesinin kolesterol seviyesini düşürebileceğini ve kalp hastalıklarını önleyebileceğini öne sürüyor.

  1. Chia ve keten tohumu

Bu tohumlar, alfa-linolenik asit gibi zengin bir bitki bazlı omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Omega-3’ler, trigliserit seviyelerinin, LDL’nin ve toplam kolesterolün düşürülmesine yardımcı olmak gibi birçok faydalı etkiye sahiptir. Ayrıca kan basıncını düşürür ve arterlerde yağ plaklarının birikmesini en aza indirir.

Omega-3’ler, tromboz ve aritmi gibi kalp krizine yol açabilecek hastalık riskini azaltır.

  1. Balık

Balık, güçlü bir kalp yardımcısı omega-3 yağ asitleri ve protein kaynağıdır, ancak doymuş yağ oranı düşüktür. Kalp hastalığı olan veya bu hastalığa yakalanma riski taşıyan kişilere, balık yiyerek omega-3 alımını arttırmaları tavsiye edilir; Bunun nedeni anormal kalp atışları riskini düşürmeleri ve arterlerde plak büyümesini yavaşlatmalarıdır.

Amerikan Kalp Birliği (AHA) ‘ya göre, somon, uskumru, ringa balığı, göl alabalığı, sardalye veya albacore ton balığı gibi balık servisini haftada en az iki kez yemeliyiz.

  1. Yağlı tohumlar

Badem, fındık, yer fıstığı, ceviz, antep fıstığı ve ceviz, kalp için sağlıklı seçenekleridir. Protein, lif, mineral, vitamin ve antioksidanlarla doludur. Balıklar ve keten tohumu gibi cevizler de omega-3 yağ asitleri ile olgunlaşır, bu da onları harekete geçirmeleri için kalp açısından sağlıklı bir aperatif haline getirir.

  1. Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi çözünür lif açısından zengin olduğu için kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. 2008 tarihli bir incelemede, yulaf bazlı ürünlerin, herhangi bir olumsuz etkisi olmadan LDL ve total kolesterolü önemli ölçüde azalttığı sonucuna varılmıştır.

  1. Ispanak

İyi magnezyum kaynaklarını düzenli olarak tüketerek sağlıklı bir kalp ritmini sürdürmeye yardımcı olabilirsiniz. Ispanak, en iyi diyet magnezyum kaynaklarından biridir.

10.Kırmızı meyveler

Küçük kırmızı meyveler, kalp için iyi olan lif, potasyum, C vitamini, folat ve kolin ile doludur.

Potasyum kalp hastalığını uzak tutmaya yardım etmenin yanı sıra kas ve kemiklere de fayda sağlar ve böbrek taşlarının oluşumunu engeller.

Bilim adamları, sodyum alımını azaltırken potasyum alımını arttırmanın kalp hastalığı riskini azaltmaya çalışırken en önemli diyet değişikliği olduğunu savundular.

  1. Sebzeler

AHA, her gün meyve ve sebze yememizi tavsiye ediyor. Sebzeler kalorileri düşük, lif, mineral ve vitamin bakımından zengindir. Diyetteki sağlıklı sebzeler kilo ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir