Fermantasyon işlemi yapılmış besinler beslenme açısından güzel bir adımdır.

Kurubaklagiller protein içeriği yüksek oldukça besleyici ve sağlıklı besin grubudur, bitkisel proteinin yanı sıra karbonhidrat ve posa da içermektedir. Yüksek posa içeriği sayesinde birçok hastalığa karşı da koruyucu etki göstermektedir. Kurubaklagiller doyurucu ve uzun süre tok tutucu besin grubu olmakla birlikte mutlaka beslenmemizde yer vermemiz gereken besinler arasında yer alır. Ancak kurubaklagillerde bulunan antibesinsel bileşikler bize bazı sorunlarla karşı karşıya bırakıyor.

Kurubaklagiller fitik asit ismi verilen fosforu kendine bağlamış olan organik asit içerir. Fitik asit magnezyum,çinko,demir ve kalsiyum emilimini engellemektedir. Fitik asit baklagillerin biyoyararlılığı azaltmaktadır. Bu durum mineral eksikliğine neden olmaktadır ve baklagillerden yeteri fayda alamamış olmaktayız. Mineral eksikliğinin yanı sıra gaz,şişkinlik problemlerine neden olmaktadır.

Laktik asit bakterileri, bacillus suptilus ve echericia coli gibi dost bakteriyel fitazlar fitatları parçalar yine fermantasyon işlemi sonucu, fitat molekülü parçalanarak minerallerin kullanılabilirliği (biyo aktivitesini) artmaktadır.

En basit fitat parçalama işlemi fermantasyondur. Fitik asiti parçalamak amacıyla fermantasyon işlemi için kurubaklagillerin üzerini geçecek kadar su ekleyiniz.24 saat kadar suda bekletiniz. Beklettiğiniz suyu 24 saat sonunda yıkayarak dökünüz tekrar su ekleyiniz. Yeni ıslatma suyunun içerisine 1 su bardağı peynir altı suyu,yoğurt ve kefirden birini ekleyiniz. Fermantasyon için uygun sıcaklık olmalıdır ve 18 dereceyi geçmemelidir.12-18 saat kadar bu su içerisinde tekrar bekleyerek süzünüz. Böylelikle ön sindirim yapılmış olur. Bu işlem sonucunda gaz, şişkinlik ve hazımsızlık şikayetleriniz azalacaktır.

Kurubaklagilleri fermantasyonun yanında filizlendirmekte biyoyararlılığını arttırmaktadır. Bazı baklagilleri filizlendirmek fitik asitleri azaltmanın yanı sıra baklagillerde bulunan bazı aminoasitlerin vücut tarafından kolaylıkla kullanılmasını sağlıyor.Filizlendirilen bakliyatlarda C ve E vitaminlerinin yükseldiği ortaya çıkmıştır.

Vücudumuz için gerekli besin ögelerini bilmek yeterli olmayıp bunları kullanma yönteminin de bilmemiz gerektiğini unutmayalım. Sağlıklı günler sizin olması dileğiyle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir